Vrtno cvijeće: Koje se cvijeće sadi u proljeće (pogledajte slike)
ŠTO, GDJE, KAKO...?9.3.2020. 15:37:00
Vrtno cvijeće najljepši je ukras svakog vrta. Ako ste ljubitelj cvijeća, sigurno s nestrpljenjem čekate dan kad radovi u vrtu, mogu započeti. Obično je to početak ožujka kad možete krenuti sa sijanjem sjemena u zatvorenom prostoru ili sredina travnja ako planirate sijati ili saditi direktno u vrt.
Posjetili smo stručnjake iz Vrtnog i pet centra Cortina iz Čavla i s njima razgovarali o tome koje se vrtno cvijeće sije ili sadi u proljeće. Otkrili su nam i kad je nabolje vrijeme za sadnju pojedinog cvijeta te način sadnje, ali i kako ga održavati.
Cvijeće koje se sije u proljeće
- kadifica
- neven
- dragoljub
- prkos
- maćuhice
- karanfili
- petunije
- lijepa kate
- ageratumi
- ivančice
- statica
- cinija
Kadifice
Kadifice su jednogodišnje ili višegodišnje biljke koje možemo pronaći u gotovo svakom vrtu. Osim što služe kao ukrasne biljke, korisna su jer zbog snažnog mirisa djeluju kao insekticid i odbijaju određene nametnike. Grmolikog su oblika, a njihovi cvjetovi dolaze u raznim nijansama žute, narančaste i crveno-smeđe.
Glavni razlozi popularnosti kadifica su činjenice da cvatu cijelo ljeto i rijetko ih treba zalijevati. Osim što ne zahtijevaju mnogo brige, vole ljetno sunce, ali i polusjenu te uspijevaju na raznim vrstama tla. Siju se od veljače do travnja i narastu od 10 do 60 centimetara u visinu.
Kad jednom procvjetaju nemojte zaboraviti uklanjati ocvale cvijetove kako biste potaknuli daljnju cvatnju. Na jesen takve cvjetove možete pustiti da se osuše pa će napraviti sjeme i zasijati se same iduće godine.
Neveni
Neven je ukrasna i ljekovita biljka, a osim toga svojim mirisom odbija nametnike zbog čega je jako popularan i u povrtnjacima. Sije se u travnju, a cvate od svibnja sve do prvog mraza. I njemu je važno redovito uklanjati ocvale cvjetove kako bi produžili cvatnju.
Ne treba ga mnogo zalijevati no za sušnih razdoblja brže će napraviti sjeme. Dobra je vijest da se sam zasijava, pa kad ga jednom donesete u svoj vrt iduće će godine sam niknuti.
Dragoljubi
Dragoljub je još jedan od vrtnih cvjetova koji se sade u proljeće, točnije već ga u ožujku možete sijati u zatvorenom, dok se u vrtu sije u svibnju.
Radi se o puzavici koja doseže dužinu i do 2 metra no najčešće puzi po tlu jer nema vitice za penjanje. Voli sunce i potrebno ga je zalijevati, a daje cvjetove u nijansama od svijetlo žute, preko narančaste sve do crvene.
Odbija lisne uši te gusjenice, puževe, mrave i miševe zbog čega je koristan u povrtnjaku. Uz sve to, dragoljub je i jestiv, a najčešće ga se koristi kao dodatak salatama.
Lijepe kate
Lijepa kata jedna je od najraznovrsnijih biljaka koje možete posaditi u vaš vrt ili dvorište. Može biti niska svega 20 cm pa sve do 70 cm. Po obliku cvijeta razlikujemo loptaste, dugmaste, rasperjane, krizantemaste i jednostavne lijepe kate, a dolaze u bijeloj i krem boji te u raznim nijansama crvene, ružičaste i ljubičaste.
Dobro podnose sunce, no nužno ih je zalijevati. Možete ih sijati direktno u zemlju već u travnju, a skidate li im ocvale cvjetove, cvast će sve do mraza.
Cinije
Želite li u vrt bogat bojama, posadite cinije jer one dolaze u narančastoj, bijeloj, crvenoj, žutoj, ružičastoj i ljubičastoj boji. U vrt se može sijati već u travnju.
Postoje visoke, srednje visoke i patuljaste vrste cinije, a prema obliku cvijeta razlikujemo jednostavne, polupune i pune. Cvatu cijelo ljeto, od lipnja do prvog mraza, a ujedno su i magnet za pčele i ostale oprašivače.
Cvijet cinije dugo traje, no kad se počne sušiti treba ga otkinuti kako bi se potaknula daljnja cvatnja.
Cvijeće koje se sadi u proljeće iz gomolja ili lukovice
- frezija
- kala
- gladiola
- ukrasna djetelina (Oxalis Iron cross)
- kana
- iris
- dalija
- anemone
- šafrani
- božuri
Frezija
Zbog prekrasnih mirisnih cvjetova, Frezija je jedan od najpopularnijih rezanih cvjetova koji se vrlo često nađu u aranžmanima. Postoji 20 vrsta ove biljke čiji su cvjetovi vrlo često dvobojni.
Sade se u skupinama, najčešće u travnju ako želite da cvatu od kolovoza do listopada. Odaberite sunčano mjesto pa gomolj frezije posadite na dubinu od minimalno 5 centimetara te je obavezno redovito zalijevajte. Iz svakog gomolja narasti će 4-6 cvjetnih stapki na kojima će biti i do 15 cvjetova.
Gladiola
Gladiole su biljke prekrasnih leptirastih cvjetova klasasto raspoređenih na visokim stapkama. Dolaze u raznim bojama, od bijele, ljubičaste, ružičaste, narančaste, pa sve do plave , a mogu biti i dvobojne.
Izuzetno su popularne u cvjetnim aranžmanima. Saditi ih možete svakih 14 dana od početka travnja kako bi dobili kontinuiranu cvatnju tijekom ljeta. Sadite li ih u skupinama međusobno će se podupirati, no sadite li ih zasebno obavezno im osigurajte potporanj.
Iris
Iris ili perunika sadi se krajem proljeća ili početkom ljeta, no u toplijim ga predjelima možete saditi i u jesen. Nije im potrebno previše njege, lako se razmnožavaju, a kad jednom posadite lukovicu ona će vam barem idućih 6 godina davati prekrasne plave, žute, crvene, ljubičaste ili bijele cvjetove.
Preporučljivo ih je saditi na osunčana mjesta, u razmaku od 45 cm. Najviše im odgovara dobro drenirano tlo i neutralna do blago kisela zemlja. Ovisno o vrsti rastu i do 80 cm visine.
Dalija
Dalije cvatu od sredine ljeta do prvog mraza. Dolaze u raznim bojama i oblicima zbog čega su vrlo popularne u vrtovima. Variraju i u visini, stoga se mogu pronaći dalije visoke svega 5 cm pa do onih visokih i do 3 metra.
Sade se na mjestima koja su osunčana barem 6 sati dnevno. Gomolj nemojte stavljati u zemlju prije negoli temperature dosegnu 15 stupnjeva. Ne vole sušu, ali traži dobro drenirano tlo kako gomolj ne bi istrulio zbog previše vode.
Radi produženja cvatnje, nužno je redovito uklanjati ocvale cvjetove. Razmnožavati ih možete gomoljem, reznicama ili sjemenom. Sijete li dalije, važno je znati da najvjerojatnije iz sjemena neće izniknut ista dalija s kakve ste uzeli sjeme.
Ruže
Ruža slovi kao kraljica biljaka zbog čega ćete teško pronaći vrt bez ijedne ruže. Svoju popularnost ruža duguje svojoj ljepoti, ali i raznolikosti boja i vrste cvjetova.
Bilo da ste se odlučili zasaditi ruže čajevke, mini ruže, grmolike, stablašice ili floribunde, vrtna zemlja idealna je za sadnju. Sade se odmah nakon prvih mrazova, dok su još u fazi mirovanja, dakle od sredine travnja do kraja srpnja. Posadite ih u dobro drenirano tlo, ena budu u blagoj sjeni kako mlade listove i latice ne bi spalilo podnevno sunce.
Za sadnju treba iskopati rupu širine 40x40 cm, biljku spustiti u zemlju i raširiti joj korijenje. Zatim treba zatrpati rupu i obilno zaliti. Kad se voda upije, potrebno je preostalom zemljom zagrnuti nadzemni dio biljke te zemlju otkloniti 20-30 dana nakon sadnje.
Ostalo cvijeće koje se sadi u proljeće
Osim navedenih biljaka u proljeće se sade i brojne penjačice poput zimzelenog jasmina, klematisa, ruže penjačice, tekome, glicinije i mnoge druge.
Vaše vrtne gredice možete ukrasiti maćuhicama, jaglacima, karanfilima, jorgovanima, hibiskusima i hortenzijama koje možete kupiti već zasađene u teglama i presaditi ih u vlastiti vrt.
Tražite li sjeme, lukovice, gomolje ili sadnice za bilo koju od navedenih biljaka, pronaći ćete ih u Vrtnom i pet centaru Cortina. Njihov asortiman uključuje sjeme, ali i brojne lukovice, gomolje i sadnice brojnog cvijeća koje se sadi u proljeće. Ondje ćete, također, pronaći vrtne alate i opremu za vrt, sredstva za prihranu i zaštitu biljaka te opremu za navodnjavanje. Posjetite ih u Rijeci, Čavlima, Matuljima, Krku ili Medulinu.
Sviđa vam se ovaj članak? Pratite nas na Facebooku i Instagramu i prvi saznajte novosti.
(I: eKvarner.info)
Komentiraj
OSTALI SADRŽAJ